Vysvětlení distribuce signálu bezdrátových mikrofonů

Vytvořeno: 15. 01. 2015 
 

Vytvořeno: Tomáš Skok  15. Leden 2015

 

Co je anténní distributor? Co je slučovač (kombinátor)? Tyto otázky nejsou tak složité a nezáživné jak se může zdát ani pro toho kdo se až tak o bezdrátové audio moc nezajímá. Nejedná se o žádné raketové inženýrství opravdu. Na první pohled, to tak možná vypadá, protože slovník, který popisuje distribuci rádiových vln je převzat z jiných odvětví, jakou jsou telekomunikace nebo vysílání a pojmy nejsou vždy užívaný stejně. 

 

 

Na obrázku je přehled co distribuce a kombinace znamená ve světě bezdrátového audia. 

 

 

Distributory (anténní děliče) 

 

Distributory jsou různě pojmenovávány například: "splittery" "distributory" "Antenní rozbočovače" nebo distribuční zesilovače. Všechny ale dělají to samé. Anténní distributor přijímá signál z několika bezdrátových mikrofonu pomocí dvou antén, signál pak rozdělí, zesílí a odešle jednotlivě do správných přijímačů pomocí koaxiálního kabelu. Většina distributorů je schopna napájet mikrofonní přijímače svým vlastním zdrojem přímo přes koax kabel nebo jako náš, 4 kanálový distributor pomocí určených napájecích konektorů. Použítí distributoru eliminuje přeplněnost racku šesti, osmi nebo dokonce několika desítkami trčících antén a napájecích kabelu. 

 

Velké množství antén na jednom místě neznamená jen, že to vypadá špatně, ale také to zvyšuje pravděpodobnost intermodulačního rušení a jiné problémy. A jestli chcete používat směrové antény (jako pádlové nebo helical) s více než dvěma přijímací je potřebným základem použít nějaký anténní distributor. Distributor, můžete spojit s osmi, šestnácti nebo kolika přijímací potřebujete. 

 

Zesílení vstupního signálu, je jedním z důvodů proč využívat k tomu určené distributory namísto pasivních splitteru (dělič signálu). Zdroj z antény je rozdělen na dva a amplituda (rozkmit) je menší. Bez správného zesílení mohou být úrovně dodávané do systému příliš nízké, výsledkem jsou výpadky a sníženy dosah. 

 

Každá firma má svůj způsob jak zapojit jejich distribuční přístroje. Protože téměř všechny mikrofony využívají diversity systému počet audio kanálu není stejný jako počet fyzických připojení na zařízení. Například distributor s 1 vstupem a 4 výstupy má vstup pro dva koaxiální kabely (každý jeden je pro jednu polovinu externí Diversity anteny) a osm koaxiálních výstupu (pro připojení ke čtyřem diversity přijímačům kdy každý má dva vstupy) 

 

 

Dva BNC koaxiální konektory (pro diversitní antenu A+B), a osm BNC koax. výstupů (pro čtyři diveristní přijímače)

 

 

 

 

Schéma zapojení ditribuce dvou bezdrátových mikrofonů.

 

 

 

Kombinatory (anténní slučovače) 

 

Rádiové kombinátory se používají k odeslání signálu pro několik IEM přijímačů (in ear monitor) pomocí jediné antény. Fungují a řeší stejné problémy jako distributory, ale cesta signálu je opačná - na místo pasivního přijímání několika signálu pomocí jednoho páru antén, aktivně vysílají několik signálu pomocí jediné antény. 

 

Pro živé audio aplikace kde každý účastník kapely má svůj vlastní audio mix směřovány do jiného IEM (in ear monitoru) jsou kombinátory nezbytná zařízení. Výrazně snižují nepřehlednost vašeho audio racku odstraněním velkého počtu antén, napájecích kabelu a snižují rušení způsobené mnoha anténami a umožňuje obsluze zaměřit rádiový paprsek přímo na stage, což zajišťuje všem přijímačů požadovaný audio mix bez rušení.

 

 

Opravdu víte jaký je rozdíl mezi UHF a VHF bezdrátovými mikrofony a systémy? 

 

Pokud ne tak:

 

Stahujte Ebook

Přidejte komentář k článku

ajax_load