13 nejlepších cenově dostupných studiových reproboxů 2016

AKTUALIZOVÁNO:  listopad 2015 vyberte si ideální pár mezi 3 800 Kč a 25 000 Kč

 

 

Úvod

 

Možná si myslíte, že nepotřebujete jinou sadu reproboxu. Pravděpodobně již máte připojeny k vašemu počítači nějaké reproduktory nejspíše je to i váš hlavni Hi-Fi systém - nebo možná všechno posloucháte na sluchátkách. 

 

Když ale přijde na tvorbu muziky je slušný par studiových monitoru nezbytná a velmi moudra investice. Abyste porozuměli tomu, proč je potřebujete, je třeba vědět, jak pracují. 

 

I když jsou vaše hi-fi nebo počítačové reproduktory navrženy speciálně tak aby "zkrášlovali" hudbu tak, aby zněla dobře, obvykle to dělají takovým způsobem, který může být považován za nepřirozený. Toto není problém, jestli posloucháte album někoho jiného, ale pokud je váš záměr vytvářet vyvážené mixy s dobrým zvukem, které budou znít dobře na mnoha různých audio systémech, může to být problém. 

 

Krokem kupředu jsou studiové monitory, které jsou navrženy tak, aby vylíčil vaší hudbu takovou, jaká ve skutečnosti je spíše než takovou jakou by vaše uši chtěly slyšet. Nebudeme se hluboce zabývat tím, proč jsou tyto reproduktory technický odlišné, ale faktem je, že pokud děláte vaší hudbu na k tomu určených reproduktorech, máte mnohem větší šanci, aby to znělo dobře. 

 

Sluchátka to je problém sám o sobě, snaží se vytvořit vyváženou stereo směs, ale při poslechu mohou znít úplně jinak, protože než abyste slyšeli z každého kanálu (levý/pravý) něco v každé uchu je to podle scénáře buď anebo. Ani ve snu by nás nenapadlo po vás chtít, abyste nepoužívali sluchátka vůbec v mnoha případech, třeba když děláte hudbu na cestách nebo, když je velký hluk jsou nezbytné, ale určitě není dobrý nápad se spolehnout jenom na sluchátka. 

 

Bylo by moc jednoduché obecně říci, že čím více zaplatíte za studiové monitory, tím lépe budou znít. Toto je však pravda jen do určité míry, v konečném důsledku to hodně záleží na osobních preferencích, takže pokud je to vůbec možné tak vám doporučujeme si někde poslechnout více modelů před tím, než se rozhodnete. 

 

Na základě názoru lidi na internetu i reálných zkušenostech (vzestupně podle ceny) vám zde představíme většinu nejlepších cenově dostupných studiových monitoru aktuálně dostupných na českém na trhu.

 

 

M-Audio AV 42

 

Orientační cena: 3 828 Kč (par)

 

Pár aktivních monitorů AV42 od společnosti M-Audio je již zmodernizovanou verzí, která předčila populární model AV40. Oba modely jsou velmi podobné, jak z hlediska technických parametrů, tak vzhledu. 
Monitory AV42 disponují 4“ reproduktorem a 1" tweeterem pro výšky, celkový výkon jednoho reproduktoru je 20W rms. Pro dosažení čistějšího designu byly odstraněny mřížky, což je hlavním rozdílem těchto nových výškových zvukovodů OptImage IV. 


Ve srovnání s monitory Mackie CR3 mají monitory AV42 o trochu více propracovanější  tlumenost většího reproduktoru. Teoreticky nejsou sice tak silné jako monitory Meckie, ale rozdílu si nevšimnete, dokud nezesílíte hlasitost do nepříjemných výšek.


Nedoporučujeme monitory AV42 k užití pro mixáž hudby, nicméně se obdivuhodně uplatní v menších zvukových produkcích, dokazujíce stále a znovu, že označení ´multimédia´ by vás nikdy nemělo odradit.
 

Kompletní Recenzi studiových reproduktorů M-Audio AV42 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

Mackie CR3

 

Orientační cena: 3 332 Kč (par)

 

Mackie CR 3

Tyto monitory CR3 s výkonem 50W produkují silný zvuk díky jejich 3" polypropylenem potaženým basovým reproduktorům a 0.75" „ferrofluid-cooled“ hedvábným kuželovým tweeterům pro jasné výšky s frekvencí přes 3kHz. Mimo jiné mají dva režimy uspořádání – aktivní, a pasivní- což je standardem pro monitory takových rozměrů a ceny.

Bonusem je jejich schopnost přepnout poháněnou stranu buďto nalevo, nebo napravo, což je super, když máte zásuvky na pravé straně dáte aktivní reproduktor napravo a nastavíte pravou, když máte zásuvky nalevo dáte aktivní reproduktor vlevo a nastavíte levou stranu a nemusíte tahat nevzhledné kabely.

 

Přestože je zvuk propracovaný, nejvyšší tony mohou být pohlceny basovým nátrubkem (bassrelexem), který je zezadu. Monitor také nemá žádné tlačítka pro ekvalizaci, ale za tuto cenu je to malý nedostatek.

 

Kompletní recenzi studiových reproduktorů Mackie CR 3 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

 

M-Audio BX5 Carbon

 

Orientační cena: 6 600 Kč (par)

 

M-Audio BX5 Carbon

Od doby jejich uvedení před více než deseti lety si prošly studiové monitory BX5 mnoha různými proměnami, které vždy vykazovaly kvalitní podporu a nabízely neuvěřitelnou kvalitu za tyto peníze.


Jejich nejnovější verze, model BX5 Carbon, pokračuje podle stejné předlohy.  Na odiv vystavuje stříbrno-černý přední panel s padnoucím kuželovým basovým reproduktorem, ale z hlediska technických parametrů je až neuvěřitelně podobný svému předchůdci, modelu BX5 D2
Dle našich zjištění usiluje každý typ monitoru o dosažení svých vlastních ideálních poslechových úrovní  - model  BX5 Carbon je nejlepší právě ve středních až nízkých výškách.  

 

S ohledem na to, že tyto vlastnosti jej dělají v těchto úrovních nápadným, tak by bylo zapotřebí je trochu vykompenzovat.  
Sháníte-li cenově dostupné monitory jsou právě tyto vhodné – silné, hlasité (pokud je takové potřebujete) a produkující dostatek nízkých frekvencí bez ohrožení celkového věmu.

 

Kompletní Recenzi M-Audio BX5 Carbon připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

Behringer Truth B1031A

 

Orientační cena: 9 346 Kč (par) 

 

 

Behringer je společnost která vybudovala svou reputaci na výrobě užitečných produktu za opravdu nízké ceny a B1031As jsou výborným příkladem této filosofie. Nevypadají ani nehrají levně a jejich cena je opravdu atraktivní. 

 

Všechny potřebné basové zvuky jsou v pořádku a nejsou zkreslené, zatímco konec výškového pásma je pěkně detailní, aniž by byl příliš ostrý. Tyto monitory, poskytují spoustu detailu ve střední části zvuku tím pádem není složité vybírat mezi různými hudebními nástroji při hledání ideálního zvuku. 

 

Behringer B1031A mají pěkně široký poslechový rámec, což v konečném důsledku znamená, že si nemusíte lámat hlavu s přesným umisťováním reproboxu vůči sobě. Jsou příjemné i po dlouhodobém poslechu a taky to jsou monitory, se kterými, se vám bude dobře žít a ještě k tomu jsou za skvělou cenu.

 

 

 

KRK Rokit 8 G3

Orientační cena:  15 000 Kč (par)

 

Navržen a vyvinut v USA, ale vyroben v Číně Rokit 8 (RP8) největší ze všech tří dvoupásmových modelu ze série KRK Rokit se nyní nově vyrábí již ve třetí generaci. Tato generace přináší (okrem jiných věci) vylepšený zesilovač, výškový reproduktor a navíc možnost nastavení nízkých frekvenci. 

 

Model RP8 nabízí XLR, 6,3mm Jack a RCA vstupy. Další dobrou inovací je, že reproboxy jsou vybaveny na jejich spodní části, pěnovou podložkou aby byly dobře oddělený od povrchu, na kterém jsou umístěné.

 

Jsou to úderné studiové monitory s příjemnými výškami, ale nejlepší je jejich poradny a výkonný basový systém. Jakmile se seznámíte se zvukem tak zjistíte, že se jedná o opravdu schopné reproduktory.

 

Recenzi KRK Rokit 8 G3 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

JBL LSR 308

Orientační cena:  12 290 Kč (par)

 

Model LSR308 obsahuje nejen dva zesilovače třídy D o výkonu 56W, ale také 8“ nízkofrekvenční reproduktor. Nepřehlédnutelným doplňkem je rovněž patentovaný dvoulůžkový basreflexový port (Slip Stream) umístěný na zadní straně boxu, který má za úkol optimalizovat průběh v nejnižším frekvenčním spektru. 


Kvalita monitoru v tomto cenovém rozpětí je dobrá a hmotnost není velká vzhledem k jeho velikosti. Máte na výběr mezi XLR a 6,3 mm jack vstupy, přičemž jsou oboje vyvážené. Najdeme zde i nízko- a vysokofrekvenční ovladače k redukci zvuku v problémových prostorách. 


Celkem vzato model LSR 308 reprezentuje vynikající kvalitu za svou cenu a produkuje zvuk, který je opravdu delší než život. Tyto monitory jsou ideální pro někoho, kdo hledá kvalitní nízké frekvence a schopnost produkovat hudbu trochu hlasitěji ve srovnání s ostatními studiovými monitory. 

 

 

Recenzi JBL LSR 308 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

 

Adam audio F5 / Adam F7

 

Orientační cena:  F5 11 008 Kč | F7 16 412 Kč (par)

 

Model F5 a F7 využívají 5- a 7- palcový basový reproduktor který má nový návrh kombinující skleněná vlákna a papírovou základnu. Jako výškový reproduktor je použít typicky vzhled Adam X-ART. 

 

Oba dva modely mají stejný zadní panel s ovládacími prvky, které jsou +/- 6dB ekvalizér pro 300Hz a 5kHz a ovládání hlasitosti 0 až + 6 dB. Také tam najdete přepínač pro Horno propustný filtr 80hz navržen pro použití se subwooferem, vstupy jsou přes Cinch, Jack nebo xlr. 

 

Po zapnutí těchto studiových monitoru okamžitě dostanete očekávaný zvuk: otevřeny ve výškách s dostatkem detailu ve vyšších středech silné v nižších středech a středech s vyváženými basy. 

 

 

Model F7 má zvuk více expanzivní a strhující zatímco u F5 je o trochu preciznější zejména ve středové oblasti. V basové části je však F7 mnohem lepší.

 

 

Po zdravé úvaze bychom dali přednost modelu Adam F7 hlavně proto, že rozsah který dokáže produkovat je větší a zvuk při velkém zesílení je lepší. Z toho vyplývá, že Adam F5 bude skvělý pro menší místnosti. 

 

Kompletní Recenzi Adam audio F5/F7 připravujeme, zakoupit je můžete zde/F5 a zde/F7

 

 

 

ADAM Audio A3X

 

Orientační cena:  A3X 13 044 Kč (par)

 

Dražší monitory od firmy Adam audio pravidelně získávají ocenění, takže možnost získat tuto kvalitu i u levnějšího modelu je jistě lákavá. V případě Adam A3X, které vypadají skvěle, vám v žádném případě nepřijde, že byli levnější ve srovnání s jejich dražšími sourozenci. 

 

Tyto studiové reproboxy opět mají X-ART výškový reproduktor, který se vyznačuje skvělým zvukem i ke konci pásma. Detaily jsou velmi dobře slyšet napříč celým pásmem a nezáleží na hlasitosti, se kterou pracujete. Tváří se jako kompaktní reproduktory ale dokážou hrát opravdu pořádně. 

 

Ve skutečnosti A3X mají celkově výborný zvuk a je radost je poslouchat. Jestli si je můžete dovolit, rozhodně nabízí nadstandardní zvuk za svou cenu.

 

Kompletní Recenzi ADAM Audio A3X připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

Genelec 8010 APM

 

Orientační cena: 14 300 Kč (par)

 

genelec 8010 apmModel 8010A je nejmenším studiovým monitorem ze série Genelec 8000, který obsahuje dva zesilovače. Můžete být ale zaskočení, jak velkolepě tyto malé reproboxy znějí. 
Nízkofrekvenční zvuk je obzvláště působivý, zatímco ve výškách je zvuk typicky jemný, precizní a silný.

 

U monitoru těchto rozměrů bychom očekávali drsnost ve výškách a středních úrovních, což zde nezaznamenáte. Stejně tak jsou dobře vyvážené střední zvukové frekvence. 
Je tu dostatek prostoru pro úpravu zvuku tak, aby vyhovoval různému množství nastalých situací.

Pokud chcete vysoce kvalitní studiový monitor, který je jak přenosný, tak odolný, tak jste ho právě našli.

 

Kompletní Recenzi GENELEC 8010 APM připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

 

Akai RPM 800

 

Orientační cena: 16 000 Kč (par)

 

Modely RPM800, které jsou téměř 30 cm široké, 42 cm vysoké a 37cm hluboké, se kvůli svým rozměrům prodávají více jednotlivě než v páru, protože vám zaberou hodně místa, takže nejsou vhodným typem pro malá studia. 


Monitor akai RPM800 má dva zesilovače třídy AB o výkonu 120W, které pohánějí 8 - palcový basový reproduktor o výkonu 80W a 1,25- palcový hedvábný tweeter pro výšky o výkonu 40 W.


Při každodenním poslouchání zvuku při práci je zvuk příjemný naskrz všechny frekvenční pásma s vyvážením mezi nízkými a středními úrovněmi a sopránem. A co více, tento monitor je dostatečně silný, abyste mohli zvyšovat intenzitu stále a znova.
Svým zabarvením a výrazným koncovým pásmem udělá vizuální dojem snad v každém studiu, ale vzhled není to hlavní: akusticky tento monitor také nepůsobí omšele.

 

Kompletní Recenzi Akai RPM 800 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

M-Audio M3-8

 

Orientační cena: 16 180 Kč (par)

 

Tří pásmový monitorový systém je považován za zhruba dvakrát tak složitý a drahý pro produkci zvuku než dvou pásmový systém. Důsledkem toho je, že tří pásmové monitory bývají navrhované na trhu spíše vzácně, ale společnost M-Audio vzdoruje tomuto trendu s modelem m-audio M3-8.


Přestože vypadají jako dvoupásmové monitory, hnacím mechanismem výšek a středů je koaxiální reproduktor, s 1 - palcovým hedvábným tweeterem pro výšky a 5- palcovým kevlarovým reproduktorem pro středy. Nízkofrekvenční basový reproduktor, o rozměru 8 - palců je také potažený kevlarem.


Za tuto cenu pracují modely m-audio M3-8 velice dobře, zároveň mají ve středech jasnou výhodu oproti mnohým dvoupásmovým modelům. Kvůli jejich nezanedbatelným rozměrům nejsou vhodné pro užití v malých prostorech, ale umožní vám produkci kvalitních nízkých frekvencí.

 

 

Kompletní Recenzi M-Audio M3-8 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

 

PreSonus Eris E8

 

Orientační cena:  21 140 Kč (par)

 

E8 je velký studiový monitor bi-amp (obsahuje dva zesilovače). Pohání ho kevlarový 8 palcový reproduktor, který napájí zesilovač třídy AB s výkonem 75W a výškový reproduktor zesilovač také třídy AB s výkonem 65W. Kromě basového a výškového reproduktoru je na přední straně vodorovná výpusť. 

 

Všechny konektory a ovladače jsou umístěny na zadní straně. Neměli byste mít, žádný problém s přivedením signálu do E8 protože má připojení přes XLR, symetrický TRS jack a nesymetricky RCA konektor. Ze zadu je také potřebný ovladač zesílení vstupního signálu E8 má také spoustu ovladačů pro ladění zvuku. 

 

V praxi tyto monitory jsou dobré a jasné s celkově vyváženým frekvenční rozsahem, se kterým se dá dobře pracovat. Konec výškového pásma je jasný (odhaluje detail) zatímco spodní pásmo je silné a zaměřené. 

 

Používat E8s k tvorbě hudby je radost, znějí pěkně masivně vzhledem k jejich kompaktní velikosti. Tento studiový monitor by měl znít výborně ve většině místnosti a umožní vám slyšet detaily ve vaší muzice. 

 

Recenzi PreSonus Eris E8 připravujeme, zakoupit je můžete zde

 

 

Fostex PX-6

 

Orientační cena:  24 720 Kč (par)

 

Model PX-6 je silný dvoupásmový studiový monitor, vybavený zcela novým 6,5 -palcovým LF reproduktorem, 1- palcovým HF reproduktorem a digitálním signálním procesorem.


Modely fostex PX-6 by měli být dostatečně hlasité pro malé a středně velké místnosti - basy jsou poháněné 50W zesilovačem a výšky 28W zesilovačem.

DSP signální procesor pěkně plní svůj účel, a stereo vypadá velmi přesně a precizně.


Akusticky se nedočkáte žádných nepříjemných překvapení. Celá škála zvukových frekvencí je přirozeně vyvážená a nic není přehnaně výrazné nebo s nedostatky. Výšky jsou vkusně vyvinuté tak, aby zvuk vylepšily, nebo utlumily podle vašich preferencí.

 

Recenzi Fostex PX-6 připravujeme, zakoupit je můžete zde

Přidejte komentář k článku

ajax_load