Recenze mixážního pultu Soundcraft Ui16 od mobilního DJe

Vytvořeno: 5. Prosince 2015

 

Dalo by se říci, že DJ‘s stále hledají svatý grál mezi mixážními pulty pro ovládání aparatury, většinou hledají kompaktní zařízení s hodně funkcemi, které se dají lehce ovládat. Stane se digitální mixážní pult Soundcraft Ui16 hitem na stále se rozrůstajícím trhu cenově dostupných digitálních pultů?

 

 

Někteří lidé se podivují nad tím, proč píši recenzi modelu Soundcraft Ui16, když již mám pár týdnů Mackie DL806, na který jsem pěl chválu ve své recenzi před měsícem. I když se mi model DL806, moc líbil, je bohužel jedním z jeho největších nedostatku konstrukce. K jeho umístění do racku potřebujete velký rack adaptér, který zabere 9U prostoru. Taková klasická konstrukce modelu DL806 nejspíše vyhovuje těm, kteří jej chtějí používat samostatně a mají rádi klasický vzhled mixážního pultu, věděl jsem, že potřebují nějaký digitální mixážní pult, který ale potřebuji dát do racku tak, aby zabíral co nejméně místa, protože tam mám spoustu dalších zřízení a proč nemít mix pult pro aparaturu přímo v casu s ostatníma věcma již zapojený a připravený k použití, tak jsem začal s hledáním možné náhrady.

 

Pult Soundcraft Ui16 byl původně model uMIX od firmy SM Pro, který byl představen na veletrhu MESSE 2014. Soundcraft zapracoval na obchodu s firmou SM Pro, koupil koncepci uMIX navrhl pár vylepšení a takto se zrodily mixážní pulty série Ui. Pult obsahuje množství prvků, na které se nyní nebudu soustředit, (jako např. schopnosti Digitech efektů ), protože tyto funkce jsou určené na ozvučení živých kapel a to já nedělám. Buďte si ale jisti, že mixážní pulty řady Ui obsahují řadu efektů, které z tohoto pultu dělají lákavou volbu i pro mixování kapel. Já se raději zaměřím na to, jak toto použiji pro mou mobilní DJ sestavu.

 

Sestava

 

Částečně mě k modelu Ui16 směřovala touha mít výhodu nejen běžného racku, ale také toho, že mohu koupit kratší rack, který zabere ještě méně místa a má menší hmotnost. Pult Ui16 je pouze 10,7 cm hluboký, a díky 19“ rámečku je hned připraven k montáži. Pro mé účely hezky pasuje společně přijímačem pro bezdrátové mikrofony a dalšími věcmi do mělkého racku SKB 6U

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Moje „rack sestava“ pro digitální mixování se skládá z 6U krátkého racku, bezdrátového vysílače pro reproduktory alto stealth, rozvaděče elektřiny a dvou bezdrátových přijímačů sennheiser ew 100 G3.

 

 

Prvky

 

Upřímně řečeno, tohle je funkcemi nabitá soustava, jejíž hodnota odpovídá tomu, co tento produkt nabízí. Chystám se zmínit pouze některé z prvků, které série Ui nabízí, za to si však myslím, že povedou k důkladnému zhodnocení tohoto produktu.

 

DHTML Rozhranní

 

Pro některé lidi je nepředstavitelné nemít knoflíky a tlačítka, ale přitom každá společnost počínaje Mackie po Behringera má jasně dáno, jak by měl vypadat její virtuální ovládací panel. Z toho vychází i značka Soundcraft, která vytvořila svůj ovládací panel založený čistě na prohlížeči. Vyrobili velmi pěkné rozhranní (jehož demo mají zde), které pohotově reaguje a je logicky zkonstruované tak, aby fungovalo na kterémkoliv moderním internetovém prohlížeči.

Takže můžete používat i průměrné tablety v ceně 2 500 Kč a Ui rozhraní bude fungovat, nebo klidně iPod Touch, či Chromebook. Soundcraft učinil velmi moudré rozhodnutí, když šli touto cestou a na rozdíl od ostatních neuzamkli ovládání do aplikace nebo značky softwaru.

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Soundcraft Ui s aplikovaným vlastním zobrazením.

 

 

Vlastní zobrazení

 

Tím, že máte k dispozici tolik kanálů, možná většinu z nich nevyužijete každou noc. Na to myslela i značka Soundcraft, která umožňuje skrýt až 6 nevyužitých kanálů. Je opravdu užitečné mít při práci ve vašem rozhraní zobrazené pouze aktivní kanály a nemuset projíždět všechny nevyužité kanály, abychom se dostali tam, kam potřebujeme.

 

 

Série Soundcraft UI umožňuje až 6 různých zobrazen

Série Soundcraft UI umožňuje až 6 různých zobrazení.

 

Soundcraft Ui s aplikovaným vlastním zobrazením.

Soundcraft Ui s aplikovaným vlastním zobrazením.

 

dbx AFS

 

Eliminátor zpětné vazby (Automatic Feedback Suppression) byl doposud dostupný pouze jako oddělené zařízeni, umístěné ve vašem audiu. Mixážní pult Soundcraft Ui16 má zabudovanou tuto funkci, která zajistí aby vaše mikrofony které jsou umístěné pevně na správném místě zněly jasně a bez zpětné vazby, nebo je také možné přepnout na živý režim, který poskytuje dodatečnou ochranu proti uživatelům, kteří nedokážou pochopit, že zůstat stát u reproduktorů dýdžeje není místo kde se mluví nebo zpívá do mikrofonu.

 

Při práci s jemněji mluvícími hosty dostanete nyní extra manévrovací prostor pro zvýšení kvality zvuku, než se objeví zpětná vazba. Ne, AFS neeliminuje všechnu zpětnou vazbu, ale odvádí dobrou práci v rukou té správné osoby. 

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Díky eliminátoru zpětné vazby Soundcraft dbx AFS společně s RTA bude ozvučení akce a potlačení zpětné vazby hračka.

 

Mp3 přehrávání a nahrávání

 

Soundcraft Ui má možnost přehrávat zvuk přes USB konektor a ovládat ho pomocí uživatelského rozhranní. Není to sice náhražka za opravdové dýdžejování, ale pokud vyvstanou problémy s vaším laptopem, mechanikou, nebo zvukovým pultem, můžete v takové kritické situaci přehrávat na vašem Soundcraftu a získáte trochu času na vyřešení problému. Dokonce můžete ovládat přehrávání přímo nad master faderem.

 

Také můžete nahrávat do WAV souborů v kvalitě 16bit, 24bit, a 32bit klidně celé sety až do 2GB velikosti složky. K nahrávání je určen jednoúčelový USB slot, který je hned pod slotem pro přehrávání.

 

WiFi a konfigurace On Page

 

Tam, kde konkurenční digitální mixy vyžadují oddělený router, tam Soundcraft již jeden zabudoval. Není dokonalý, anténa se zdá být příliš drobná pro praktické využití a zároveň s malým výkonem. Nicméně když jsem vyměnil anténu za anténu s větším ziskem +6dbi tak jsem schopný projít celý sál bez výpadku.

 

V dnešní době můžete nakonfigurovat, každý WiFi router, Soundcraft má konfigurační stránku dostupnou v na hlavní stránce, takže pokud jste na akci, kde jsou hosté na stejném kanálu jako vaše WiFi, můžete se rychle dostat na tuto stránku a vybrat si alternativní kanál. 

 

Můžete také nakonfigurovat vaše WiFi připojení přes dostupný přístupový bod (WiFi access point router), správnou konfigurací získáte obojí – jak přístup k internetu, tak k zařízení Soundcraft.

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Konfigurační stránka pro WiFi

 

Ovládání každého kanálu

 

Na mixážním pultu Soundcraft je možnost nakonfigurovat množství parametrů, jako EQ, Gain, Gate a kompresor. Také je možné vaši konfiguraci přednastavit, takže můžete zopakovat tyto nastavení na každém kanálu, na který si vzpomenete.  

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Soundcraft - nastavení EQ kanálu

 

Soundcraft- dynamické nastavení kanálu

Soundcraft- dynamické nastavení kanálu

 

Aux Sends

 

Model Soundcraft Ui16 má 4 XLR výstupy plus dva sluchátkové 6,3mm Jack konektory, které mohou být přeměněny na 2 dodatečné aux výstupy. Každý kanál je ovládán individuálně. Jediným negativem je že si nemůžete nastavit skupiny na aux výstupy, ale vidíte všechny, což jak pevně doufám Soundcraft může vyřeší v některé z dalších aktualizaci.

 

Tak ještě více

 

Je zde ještě mnoho dalších prvků, které jsou více zaměřené na produkci živých kapel. Bohužel já nemohu poskytnout objektivní recenzi k těmto prvkům, takže pokud vás některá z těchto funkcí zajímá, doporučuji vám navštívit některé ze zvukových fór na internetu, kde najdete live diskuze technického charakteru na toto téma.

 

Dvě přehrávací “mechaniky”, prosím

 

Rozhodl jsem se použít na pár akcích pouze mixážní pult značky Soundcraft. Celkově byl docela spolehlivý, ale přál bych si, aby měl tento pult možnost přehrávat dvě skladby najdenou, protože tak bych mohl jednoduše a plynule přecházet mezi nahrávkami. Protože se jednalo o obřad, mohl jsem udělat rychlé vytrácení, zastavit nahrávku, a pustit další; ale bylo by mnohem pohodlnější mít možnost připojit dva přehrávače nebo USB disky.

 

První noc na akci - problémy

 

Při prvním použití modelu Ui16 se během prvních 30 minut zdálo být všechno v pořádku, tak jsem jej vzal na mou příští akci – na svatbu. Po třech hodinách používání jsem jsem zaznamenal nějaký divný zvuk. Ozvalo se prásknutí, zvuk se snížil, a doslova vyšuměl do ticha. Udělalo to několikrát do té doby, než jsem pult restartoval. O pět minut později následoval totální výpadek audia. Snažil jsem se tedy zjistit z více zdrojů, jestli to bylo na vstupu, ale ukázalo se, že to bylo na výstupní straně. Přešel jsem to a byl docela zklamaný, že tento pult nepřežil svou první noc venku.

 

Musel jsem udělat velké rozhodnutí, jestli to mám nahlásit společnosti u které jsem jej pořídil jako jeden vadný kus, nebo jej odsoudit jako celkově špatnou koncepci. Doslechl jsem se o problémech s ovládání pultu přes LAN sítový kabel, ale ani slovo o tak závažném problému, který se vyskytl u mě. Vyžádal jsem si náhradní kus a rozhodl jsem se, ještě pokračovat ve zkoušení tohoto zařízení. 

 

Podruhé na akci – menší problém

 

Odcházejíc s druhým kusem v ruce jsem se těšil na své druhé živé vystoupení, které mělo být jedinečné. Měl jsem totiž mixovat pro 3 živé vystupující přes 5 mikrofonů, takže to nebyl velký test pouze tohoto produktu, ale také toho, jak dobře to zařízení dokáže namixovat.

 

Pár minut před začátkem jsem si uvědomil, že jsem četl od více uživatelů, že si tento model neporadí s DHCP. Pro ty, kteří nejsou v obraze, pult Soundcraft se chová jako server, který sladí IP adresy se svým WiFi připojením a ethernetovými vstupy. Z nějakého důvodu se zrovna v mé sestavě zastavil. Rychle jsem odstranil závady, restartoval mixážní pult a od té doby byl opět stabilní. Abyste mohli úspěšně bojovat s tímto problémem, uvedu níže tip, který vám takovou situaci pomůže vyřešit.

 

Jinak při tomto živém vystoupení byl mixážní pult velmi spolehlivý, měl připojeny dva bezdrátové přijímače Sennheiser G3 a tři kabelové mikrofony Sennheiser e835. Naneštěstí mikrofony byly příliš blízko mým reproduktorům, ale v době mezi produkcí zvuku a funkcí eliminátoru AFS vycházel z pultu opravdu skvělý zvuk. Ovládání zvuku pro mou taneční část je úplná hračka stačí jenom vypnout low cut, který byl zapnutý při živém vystoupení, a nyní si hosté můžou užívat celé frekvenční pásmo pro jejich oblíbené písně, abych to shrnul, vše fungovalo, jak jsem si předpokládal.

 

celá DJ sestava soundcraft Ui 16

Příprava na živé vystoupení se 3. drátovými a 2 bezdrátovými mikrofony.

 

Nyní pult funguje spolehlivě

Předchozí problémy mohly být způsobeny aktualizacemi továrního nastavení, ale já vlastně žádné větší potíže s oběma páry modelu Ui16 neměl. Zvuk je čistý a nepotkalo mě žádné praskání, na které si stěžovali ostatní uživatelé. Mohlo to být ovšem podmíněno tím, že nepoužívám phantom power, protože nepoužívám ani první dva kanály k obejití DigiTech efektů. Co se ale týče spolehlivosti, ta byla tentokrát výborná.

 

Tipy pro práci všude kolem

 

Porucha LAN DHCP: Pro ty co neví co to je DHCP tak DHCP je systém automatického přidělování IP adres a dalších parametrů. Já používám starší Macbook Pro 2011, který má vestavěný ethernetový LAN konektor, ale samozřejmě můžete pracovat na téměř kterýmkoliv notebooku s Windows na trhu. Problému s DHCP se dá předejít, když připojte notebook přes ethernet LAN kabel a přidělte mu neměnnou IP adresu. V případě, že se porouchá vaše bezdrátové zařízení, stále se můžete vrátit k laptopu a ovládat pult i když se objeví DHCP porucha. Věřím, že toto je obecně vzato tovární chyba, která se dá výrobcem lehce opravit například updatem firmwaru.

 

Malý dosah WiFi: Bohužel toho není moc, co by se o tomto problému dalo říci. Jednotka nemá valnou koncepci, co se týče WiFi přenašeče. Můžete trochu zvýšit dosah pomocí koupě +6dbi antény (která shodou okolností vypadá jako ta, jež je součástí originálního uMix zařízení) a kdo ví, možná je značka Soundcraft nakonec začlení do své jednotky. Ale nečekejte, že se dostanete přes 20-25 metrů bez toho aniž byste byli na hraně příjmu.

 

Velmi dobrý a myslím, že bude ještě lepší

 

Je velmi těžké přesně definovat pár slovy celkový popis. Jistě jde o velmi způsobilý box, který má správnou sadu prvků pro mobilní dýdžeje za skvělou cenu. Zjevně má tento produkt velký potenciál, zároveň však je stále co zlepšovat. Mít všechny funkce co jsem zmiňoval výše a opravené chyby tak by mohlo být toto krátké 4U zařízení pro mobilní dýdžeje stejné štěstí, jako najít svatý grál.

 

Dokonalým nástrojem pro dýdžeje na svatbách je přizpůsobování zvuku pomocí telefonu nebo tabletu při chůzi z místa na místo. Houfy svatebčanů se jen hemží rostoucími a klesajícími hlasy, přičemž vy se chcete pokusit nastavit stálý zvuk – a to je právě to, co vám model Ui16 umožní.

 

Je perfektní? Ne. Původní porucha mě přiměla přehodnotit, jestli mám pracovat dál s tímto přístrojem. Ve výsledku jsem se ale rozhodl, že se nenechám odradit. Věřím totiž, že jisté věci může výrobce ještě vychytat, jako např. více spolehlivé WiFi připojení, ovládání některých kanálů, tak, abyste mohli seskupit ztlumení nebo hlasitost a ovládat pomocí jednoho tlačítka nebo faderu. To co jsem teď jmenoval, jsou ale opravdu jen drobnosti.

 

Takže, doporučil bych tento mixážní pult? Odpovím ano, ale s pár výhradami. Nebral jsem tohle zařízení na tucet vystoupení, abych ho zkoušel den co den. V rámci užívání jsem ho ale použil na venkovní svatbě, kde bylo hodně horko a vlhkost až 90%. V těchto podmínkách fungovalo zařízení několik hodin, takže mohu říci, že obstálo. Myslím si, že po technické stránce se pult jeví spolehlivě... ano, i s vadnou jednotkou, kterou jsem dostal. Nic není nikdy 100% dokonalé a já se smířím s tím, že jsem zrovna dostal vadnou jednotku sériové výroby.

 

Kupte si svůj digitální mixážní pult Soundcraft Ui16 kliknutím zde.

 

Kupte si svůj digitální mixážní pult Soundcraft Ui12 kliknutím zde.

Přidejte komentář k článku

ajax_load