Odhalení mýtů a představení rozdílu mezi aktivní a pasivní anténou pro bezdrátové mikrofony a systém

Vytvořeno: 11. 02. 2015 
 

Vytvořeno: Tomáš Skok  19. Unor 2015

 

Z našich zkušeností jsou aktivní antény často používaný tam, kde by být neměly a naopak. Mnoho lidí ne tak úplně rozumí tomu, co aktivní anténa vlastně dělá. Většinou pouze ví, že "aktivní" zní lépe než pasivní a že "více" je vždy lépe než "méně". Aktivní antény opravdu můžou vylepšit vás systém za předpokladu, že jsou potřeba. Tento článek vám hodně pomůže v rozhodnutí, jestli zvolit aktivní nebo pasivní anténu. 

 

 

 

První dvě definice:


1. Aktivní anténa, může být jakákoliv anténa s integrovaným zesilovačem signálu přímo do antény, jako je například Shure UA847

 

2. Pasivní antény jsou antény, které nemají žádný zesilovač jako například CP Beam 


Jakákoliv aktivní anténa je pasivní anténa, která má přímo integrovaný zesilovač. Neexistuje žádný rozdíl ve složení prvků stejného typu antény opravdu je pouze rozdíl v tom jestli má anténa od výroby instalován zesilovač nebo ne.


Aktivní antény se mohou používat jak pro příjem, tak vysílání ale většinou je můžete vidět jako přijímací antény. Při použití k přijímání signálu integrovaný zesilovač zesílí přijaty rádiový signál, což dovoluje použít o dost delší kabel. 

Při použití jako vysílací anténa, aktivní anténa zvětší výkon rádiového signálu. 

 

Jediný prakticky důvod proč použít aktivní anténu je kompenzace ztrát v koaxiální kabelu u prijimacich aplikací.

 

 

Je potřeba poznamenat, že aktivní přijímací antény ne zvyšují směrový zisk. Což jinými slovy znamená, že zesilovač nemá žádný vliv na elektrické vlastnosti antény a pro to nemá žádný vliv na základní schopnosti antény přijmout vysokofrekvenční energii plynoucí vzduchem. 

 

Pokud použijete aktivní anténu na příliš krátkém koaxiálním kabelu, riskujete, že přetížíte vstup přijímače bezdrátového mikrofonu, což se může projevit katastrofálním zvukem vycházejícím z PA systému. 

 

UHF kabely kratší než 15 metrů nepotřebuji aktivní antény, nebo kabelové zesilovače ke kompenzaci ztrát. Ztráty jsou příliš malé, než aby způsobily nějaké, zvukové problémy a bez opatrné kalibrace struktury zisku dáváte v sázku celý váš audio systém. Také mějte na paměti, jestliže používáte směrové antény jako Diversity Fin nebo CP Beam získáváte větší zisk bez použití (jakéhokoli zesilovače) což částečně kompenzuje straty v kabeláží. Více o tomto tématu v článku: co to je ERP, který teprve připravujeme.

 

Až příliš často najdete malé divadla, školy, nebo kostely, kteří používají aktivní antény na přijímací straně s + 12 dB zesilovačem na 15 nebo 7 metrech kabelu. Tento zisk se sečte s dalším +6 dB ziskem pádlové antény. Navíc s vysílačem, který má výkon 30-50mW dojde k tomu, že vstup bezdrátového přijímače se prestižní a dojde ke zvukovém chaosu. 

 

Vždy doporučujeme našim zákazníkům, aby si kupovali pasivní antény a případně, když potřebuji použít kabel delší než 30m jenom přidali kabelový zesilovač na vykompenzovaní ztráty na vedení. 

 

S příchodem levných zařízení RFoF (přenos rádiového signálu po optickém kabelu) se aktivní antény a kabelové zesilovače stávají zastarale. V minulosti jestliže jste potřebovali na propojení antény bezdrátového mikrofonů a přijímače delší kabel než 30m měli jste jenom dvě moznosti: použít speciální hodně drahé koaxiální kabely nebo kombinovat aktivní anténu s kabelovým zesilovačem a pečlivě sledovat velikost zisku tak, abyste předešli přetížení přijímače nebo příliš velkým ztrátám na koaxiální kabelu. S novou technologii přenosu po optickém kabelu může být signál poslán na kilometry daleko s velmi malými ztrátami, nebo vůbec žádnými. 

 

Dávejte si velký pozor, pokud chcete použít aktivní anténu pro vysílače. Ve vysílacím pásmu VHF /UHF spousta vysílačů již pracuje s vysílacím výkonem, který se blíží maximální limitům, které jsou určeny českým telekomunikačním úřadem (ČTR). Přidáním zesilovacího prvků před vysílací anténu bezdrátového mikrofonu riskujete překročení těchto limitu, takže uživatelům UHF pásma, kteří nemají licenci, rozhodně nedoporučujeme používání aktivních antén a zesilovačů pro jejich in-ear systémy nebo interkom systémy. Navíc anténní zesilovač by musel být obousměrný, aby mohl fungovat v TX prostředí. Ne všechny totiž využívají obousměrné zesilovače.

 

 

Vytvořili jsme kompletního rádce při výběru prvního bezdrátového mikrofonu, který vám pomůže s výběrem, netvrdím, že tam je vše, ale vše co do základu potřebujete tam je, určitě pro ty kteří chtějí koupit bezdrátový set doporučuji stáhnout a přečíst několik stránek zde >

 

Stahujte Ebook

 

 

Přidejte komentář k článku

ajax_load