Vytvořeno: 01. 01. 2013
Mašinek, které mají ve svém popisku "DJ kontroler" je na trhu celá řada, až má někdy člověk pocit, že je už trošku „překontrolerováno“. Jednotliví výrobci se neustále předhání ve vybavenosti, barevnosti a ledasčem dalším a pak nastává chvíle, kdy už člověk vlastně ani neví, co ještě potřebuje a co je spíše bonusovou funkcí pro několik málo expertů.
Lidé si před nedávnem dali tu práci a sestavili
tabulku, která srovnává nejrozšířenější značky a modely DJ kontrolerů, které jsou na českém trhu k dispozici (tabulka je stále ve vývoji a další značky budou postupně přibývat). Řeknu vám, kdybych o kontrolerech nic moc nevěděl a stál před rozhodnutím, jaký model si vlastně pořídit, asi bych na ten výčet více jak
tří desítek srovnávaných parametrů koukal jak „z jara“. Naštěstí ale už za sebou pár let na DJské scéně mám a tak jsem měl celkem jasnou představu o tom,
kam směřovat svoji pozornost, čeho si všímat a jak se v jednotlivých parametrech orientovat. O tyto zkušenosti se teď s vámi podělím.
Má-li se jednat o smysluplného průvodce pro ty, kteří se dosud v oblasti DJ kontrolerů příliš nepohybovali, je potřeba si
vymezit určité důležité parametry, které je při volbě kontroleru dobré zvážit. Při jejich výběru vycházím ze zkušeností a z mnoha rozhovorů přímo se samotnými uživateli nejen z mého okolí.
Na jaké parametry se tedy při výběru kontroleru zaměřit?
- Vestavěná zvuková karta
- Počet kanálů
- Software
- Velikost a váha
- Ergonomie
Vestavěná zvuková karta
Tento patrametr je při výběru DJ ovladače možná jeden z nejdůležitějších, protože v sobě může zahrnovat další investici. Rozdíl mezi kontrolerem bez vestavěné zvukové karty a zařízením, které v sobě zvukovou kartu má (říkejme tomu pro lepší rozlišení třeba konzole)
Počet kanálů
Podle počtu kanálů, se kterými můžete pomocí ovladače pracovat, lze většinu produktů rozdělit na 4-kanálové a 2-kanálové. Pokud se rozhodujete pro koupi kontroleru je třeba tento parametr vzít v úvahu, protože se od něj odvíjí především cena (dvoukanálové ovladače bývají levnější)
Software
Pokud kontroler přirovnáme k tělu DJského systému, pak software je jeho hlavou, nebo možná lépe řečeno duší. Software a kontroler si navzájem nastavují hranice, za které se nelze dostat. Pokud software neobsahuje určitou funkci, kontrolerem to nedohoníte a naopak, pokud kontroler nemá potřebný (specifický) druh ovladače pro konkrétní funkci v software, velmi složitě se takový typ ovladače nahrazuje jiným (například pady pro sample decky nebo hot cue apod.)
Velikost a váha
U DJů se předpokládá, že jsou to lidé mobilní, kteří často cestují za hraním. Ať už jste na tom s DJingem v tomto ohledu jakkoli, dříve nebo později se s cestováním za vystoupením setkáte a právě pro tyto případy je třeba myslet i na to „s čím se budete vláčet s sebou“
Ergonomie
Pod pojmem ergonomie se může skrývat spousta významů a prvků. Ve spojení s DJ kontrolery lze o ergonomii mluvit v několika oblastech. První z nich je logické uspořádání ovládacích prvků (nejlépe v souladu s prvky v software). Druhým je dostatečný manipulační prostor a velikost jednotlivých ovládacích prvků včetně velikosti jogů.
A co říci závěrem?
Je jasné, že
v úvahu přicházejí i další parametry jako je například počet audio vstupů případně výstupů, přítomnost konkrétních typů ovladačů nebo značka výrobce. Tyto informace nejsou rozhodně zanedbatelné, ovšem mám pocit, že jsou až druhořadé. Při výběru je třeba myslet především na to, aby kontroler vyhovoval po všech stránkách vašim potřebám, vašemu stylu, dobrému pocitu ze hry a práce s ním byla pokud možno co nejintuitivnější. Každý člověk v tomto ohledu může mít jiné požadavky, proto je
třeba trošku "sobecky" myslet především na sebe. :). Specifickým parametrem je v našich zeměpisných šířkách
cena. Koupi kontroleru je ovšem potřeba vnímat
jako investici. Investici do vlastního uměleckého rozvoje.
Bez ohledu na to, co jsem napsal o pár řádek výše, si na úplný závěr dovolím ještě jedno malé doporučení. Když jsem nad parametry přemýšlel, samozřejmě mě napadla otázka, který produkt by na tom byl podle uvedených parametrů nejlépe. Zvážil jsem různé možnosti a zkušenosti jak svoje, tak i mých kolegů DJů a musím konstatovat, že
prim hrají kontrolery od NATIVE INSTRUMENTS. Zásadní výhodou je určitě vlastní software
TRAKTOR a fakt, že kontrolery jsou dělány přímo na míru právě tomuto software. Navíc, jakýkoli update se jednoduše projeví ihned po stažení a instalaci (u jiných výrobců může být například přechod na aktualizovanou verzi Traktoru problém, neboť ovladače případně mapování kontroleru nemusí úplně dobře komunikovat s novější verzí). Jak
S4, tak
S2 mají vestavěnou zvukovou kartu, což usnadňuje jednak zapojování, ale i šetří místo. A konečně, nejenže velikost i váha je díky použitým odolným materiálům poměrně přijatelná, NI nabízí navíc přepravní
case, který současně výborně poslouží i jako účelný stojan.
Buďte sobečtí a myslete hlavně na sebe. Investujte do seberozvoje, ale také do kvality! A to nejen při výběru DJ kontroleru!
O autorovi:
Marek Šmíd se na poli DJingu a elektronické taneční muziky pohybuje už téměř 10 let a za tu dobu už nasbíral velké množství zkušeností při hraní z gramofonů, CD přehrávačů i různých midi-kontrolerů.
Jako vůdčí člen sdružení Freefall Crew se podílí na organizaci a fungování taneční scény a kulturního života v severním cípu jihomoravského kraje. Společně s Freefall Crew tak má na svědomí například úspěšnou sérii klubových nocí s názvem "Bublifuk" nebo "Ravin'" či letní open air festival Sex on the Beach.
Přidejte komentář k článku