Jak si koupit ten správný bezdrátový mikrofon a nástrojový systém.

Bezdrátové mikrofony se nejčastěji používají na živých vystoupeních.

 

Bezdrátový mikrofonní systém umožňuje umělci nebo moderátorovi volně se pohybovat po jevišti, a to bez omezení délkou kabelu. Bezdrátový systém může být někdy nezbytný, např. v divadelních inscenacích, které mohou vyžadovat aby každý umělec mněl svůj vlastní mikrofon ukrytý na těle. Existuje mnoho věcí, které je potřeba vědět, proto aby jste zajistili, že kupujete správný bezdrátový systém pro vaši aplikaci a tento průvodce je zde, aby pomohl.


Bezdrátový systém v podstatě umožňuje, aby zvuk doputoval z mikrofonu do zvukového systému bez použití kabelů. Obě složky které vždy najdete v bezdrátovém systému jsou vysílač, který umožnuje volný pohyb na pódiu a mají ho hudebníci a umělci u sebe, a přijímač, který přijme zvuku z vysílačů a většinou se umisťuji někde v blízkosti Mixážního pultu. Správně navržený bezdrátový systém nabízí stejnou ne-li lepší kvalitu zvuku jako kabelem připojený mikrofonní systém, jen bez nepořádku a omezení kabely.

Nastavení bezdrátových mikrofonů

Nastavení bezdrátového mikrofonu nemusí být tak jednoduché, jako když zapojíte kabelový mikrofon. Jen nezapomeňte, že když si přečtete, tohoto průvodce tak automaticky nejste odborníkem na nastavování multi-kanálových bezdrátových systémů. Následuje obecný spouštěcí průvodce, který se týká převážné většiny bezdrátových mikrofonních systémů. Doporučujeme vždy, aby jste postupovali podle rad které naleznete v uživatelské příručce, aby jste co nejvíce využili vašeho konkrétního systému.

Zapněte přijímač, když je vysílač stále vypnutý. Většina bezdrátových přijímačů má funkci "Automatického vybrání frekvence" - Stiskněte toto tlačítko a přijímače si samy přiřadí správnou frekvenci.

Většina bezdrátových vysílačů mají tlačítka, která umožní synchronizaci s přijímačem, který jste právě zapnuli (jednou přijímač zvolil frekvenci). Stiskněte toto tlačítko a vysílač se automaticky propojí s přijímačem, který jste právě nastavili, a jste připraveni pro bezdrátový přenos zvuku.

Zkontrolujte úroveň signálu na vysílači i na přijímači, aby jste se ujistil, že máte dobrou intenzitu zvukového signálu bez zkreslení. Pokud zvuk zní příliš tiše s velkým hlukem v pozadí, je pravděpodobné, že ovládání hlasitosti na vysílači je nastavena příliš nízko. Pokud se vám jeví zvukový signál příliš hlasitý, který navíc zní zkresleně, je pravděpodobné, že hlasitost na vysílači je příliš vysoká. Vzdálenost Vysílače a Přijímače má velký vliv na odstup signál--šum bezdrátového systému. Čím dále je vysílač od přijímače, celkový odstup signál—šum se zhoršuje jak signál slábne. Když se bezdrátový systém přiblíží svému vzdálenostnímu limitu tak nastávají častější výpadky signálu - nahromadění neustálého hluku pozadí a může být slyšet i pískání.

Typy bezdrátových mikrofonů podle použití

Bez ohledu na to, co děláte na scéně, je tu bezdrátové řešení pro vás. Zde je přehled různých typů bezdrátových mikrofonních systémů které jsou k dispozici:

 

 

 

 

 

Kamerové sady / přijímač a vysílač je na baterie 

Tento typ mikrofonu ocení hlavně lidé kteří potřebují nahrávat zvuk kdekoliv kde se ocitnou vetšinou se jedná o natáčení reportáží, rozhovoru ale také domácího videa nebo natáčení video recezí. Dalo by se říct, že nejoblíbenější sestavou pro kamery sennheiser ew 112p G3, máme celou katerorii která se tomu věnuje a můžete si jí prohlédnou kliknutím zde >

 

 

 

 Ruční mikrofon / se zabudovaným vysílačem  

To je ideální mikrofon pro většinu zpěváků. Je to také výborný pro jevištní použití, ve kterých se mikrofon přenáší z   člověka na člověka. Bezdrátový vysílač je zabudován do těla ručního mikrofonu, takže budete mít jen dvě složky v systému tohoto typu - ruční vysílač (mikrofon) a bezdrátový přijímač. Většina výrobců nabízí bezdrátové verze svých nejoblíbenějších drátových mikrofonů, takže zpěvákovi to nezmění jejich zpěv při přechodu na bezdrátového systému. Kompletní sada ručního mikrofonu a příjmače >

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhlavní mikrofon / vysílač je zabudován v bodypacku 

Ideální pro zpívající tanečníky, pro zpívající bubeníky, fitness instruktory a pro každého kdo je aktivní na jevišti. Tento systém se zakládá z hlavového mikrofonu, který je připojen k bodypacku který nosíte u sebe a z bezdrátového přijímače někde poblíž mixážního pultu. Kompletní náhlavní sada s mikrofonem vysílačem a přímačem >

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klopový mikrofon / vysílač je zabudován v bodypacku

Standard pro veřejné řečníky a moderátory, vedoucí pracovníky a divadelní herce. Klopový mikrofon můžete připnout k vašemu oblečení a propojit s bodypackem (vysílačem na opasku) který pak vysílá zvuk k bezdrátovému přijímači. Pro řečnictví na místech kde ticho, jako jsou přednáškové sály, budou všesměrové mikrofony fungovat dobře. V hlučnějších prostředích, například ve škole, v posilovně, na jevišti je nejlepší zvolit směrovou verzi mikrofonu. Kompletní sada klopového mikrofonu vysílače a přímače >

 

 

 

 

 

 

 

 

Nástrojové mikrofony / vysílač je zabudován v bodypacku

Ideální pro mosazné, dechové a bicí nástroje. Jen nezapomeňte, že mikrofon se také musí připojit k bodypack vysílači! Hlavní rozdíl mezi tímto typem systému, a mikrofonním systém které jsou popsané výše, je to, že tento systém využívá mikrofony, který jsou optimalizované pro zvuk z hudebních nástrojů na rozdíl od mikrofonů uzpůsobených na příjem hlasu a zpěvu. Nástrojové mikrofony-kompletní bezdátové sady zde >

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kytarové / vysílač je zabudováni v konektoru do nástroje beltpack

Kytaroví a basoví hráči patří mezi prvními, kteří přešli na bezdrátové systémy. Tyto systémy mají pouze dvě složky - beltpack vysílač, který si zapojuje muzikant do svého nástroje a z něho jde signál přímo do bezdrátového přijímače. Podívejte se sem na kompletní sady s přímačem a vysílačem >
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V reálném světě, můžete potřebovat několik nebo všechny z těchto typů systémů. Například malá hudební skupina můžete použít několik bezdrátových sad pro kytary SHURE GLXD-16E, zpěvák může mít ruční bezdrátový mikrofon a bubeník může chtít bezdrátové sluchátka (in-ear systém). Důležité je vědět, že základní nastavení a provozní principy těchto systémů jsou všechny stejné.


Analogový (UHF) vs Digitální bezdrátový mikrofon

Ačkoli to není důležité, aby jste pochopili většinu technických aspektů, jak jsou digitální a analogové bezdrátové signály zpracovány a odesílaný, je důležité aby jste věděli, že je mezi nimi rozdíl! Na analogový bezdrátový systém se můžeme dívat tak, že je to v podstatě odeslání zvuku přes podobné frekvence jaké používá rozhlasové vysílání a bezdrátový systém dělá, to že musí oddělit různé hluky a rušivé zvuky z vašeho původního signálu. Zatímco kvalitní systémy to dělají velmi dobře, je tam stále potenciální možnost ztráty kvality signálu. Digitální bezdrátové systémy převádějí zvuk do digitálního signálu přímo na vysílači, a v podstatě posílají digitální signál složený z jedniček a nul, do vašeho přijímače, který pak dekóduje signál do analogového zvukového signálu. Protože váš přijímač pracuje pouze s digitálními daty, tak se nemusí starat o rušení nebo interference. Systém prostě ignoruje vše, co není proud jedniček a nul.

Vysoce kvalitní analogové bezdrátové systémy můžou soupeřit i s digitálními bezdrátovými systémy v kvalitě zvuku a snadněji se používají, ale vždy byste měli zohledňovat všechny vaše potřeby při výběru bezdrátových mikrofonů.

 

 

Přečtě si celý článek věnovaný tomuto tématu: klikni zde >Vybíráme bezdrátový mikrofon pro živé hraní:

Při výběru bezdrátového mikrofonu pro živé hraní, existuje celá řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Samozřejmě, že dobrá kvalita zvuku je samozřejmostí, ale existují i další neméně důležité faktory také:

1. Mikrofon by měl být robustní a spolehlivý, aby odolal nástrahám živého vystoupení a cestování.

2. Měl by být pohodlný a dobře se držet při používání.

3. Měl by mít dobrou odolnost proti zpětné vazbě.

4. Měl by být schopen zvládnout vysoké SPL (hladinu akustického tlaku).

Kam jít dál?

Samozřejmě, že diskuse o bezdrátových systémech tímto nekončí. Alespoň teď byste měli mít představu o tom, jaké druhy bezdrátového sytému jsou k dispozici, stejně jako to, jaký systém vyžaduje určitá situace. Pamatujte si to, že vždy bude platit, aby jste zvážili všechny vaše potřeby, včetně toho na jaký typ aplikace budete bezdrátové mikrofony používat a pro koho bude určený. Dalším krokem je zavolat do Vseprozvuk.cz na tel. 728 887 962 nebo napsat e-mail na info@vseprozvuk a diskutovat o výběru toho nejlepšího bezdrátového mikrofonního systému pro vaše potřeby.

 

Vytvořili jsme kompletního rádce při výběru prvního bezdrátového mikrofonu, který vám pomůže s výběrem, netvrdím, že tam je vše, ale vše co do základu potřebujete tam je, určitě pro ty kteří chtějí koupit bezdrátový set doporučuji stáhnout a přečíst několik stránek zde >

 

Stahujte Ebook

Přidejte komentář k článku

ajax_load