Víte, jaký je rozdíl mezi klasickým Mlhostrojem, Hazerem a Fazerem?

Vytvořeno: 19. 09. 2016 
 

Vytvořeno: 19. Září 2016



Všechno to jsou výrobníky uměle mlhy, ale každý z nich, vyrábí mlhu trochu jiným způsobem. V tomto článku se podíváme na to, jak to zhruba probíhá, jaký je výsledek a na co jsou jednotlivé druhy výrobníků mlhy nejvhodnější.

 

Klasický výrobník mlhy (mlhostroj):



 

Tento typ mlhostroje poznáte většinou tak, že na přední, nebo jiné straně má malou trysku, jak můžete vidět na fotce.
 

Tento stroj funguje tak, že dovnitř předehřátého výměníků, který si můžete představit jako delší smotanou trubičku, je pomocí čerpadla uvnitř přístroje načerpá mlhovací směs, která se díky vysoké teplotě uvnitř výměníku začne rozpínat a tím pádem je vytlačena vysokou rychlostí ven, pěkně to jde vidět například na tomto videu.
 

Tento proces ochladí výměník uvnitř mlhostroje a tím pádem určitou dobu trvá než se mlhostroj opět nahřeje, abyste mohli vypustit další dávku kouře, kdy je to opět možné Vás informuje kontrolka umístěna na ovladači nebo samotném mlhostroji, délka opětovné nahřívání záleží na tom, jak výkonné je topné těleso mlhostroje.
 

Jak daleko je mlha dofouknuta většinou záleží na průměru trubice výměníku, a výkonu čerpadla úzké trubice výměníku dokáží vytlačit mlhu mnohem dále, zde ale může nastávat problém s usazeninami, které mohou časem úplně ucpat výměník, a proto doporučuji mlhostroje s průměrnou délkou dofuku.
 

Tyto mlhostroje používají náplně složené z farmaceutického propylenglykolu, triethylenglykolu a destilované vody, které vyrábí výrobce mlhostroje tak, aby byli vhodné pro jejich výrobky, proto je dobré používat kapaliny, určené přímo pro váš přístroj, vyrábějí se různé typy většinou se dělí na to, jak dlouho zůstanou obsažené ve vzduchu, kapaliny jsou samozřejmě zdraví neškodné, rozdíl v kapalinách jde pěkně vidět na tomto videu.
 

Tento typ mlhostroje, je při spuštění dost hlasitý, což může někomu vyhovovat, jako doplňkový efekt, při hudebních nájezdech, tento klasický mlhostroj také vypouští velké oblaka dýmu do relativně velké vzdálenosti podle typu přístroje, poté je potřeba aby se zase chvíli nahříval, takže pokud potřebujete konstantní vypouštění mlhy a tichý provoz je třeba číst dále.
 

 

Hazer výrobníky mlhy:

Tento typ výrobníků mlhy poznáte tak, že pro vypouštění mlhy souží jeden velký otvor, ale není to pravidlo, jejich konstrukce se velmi podobná výrobníkům mlhy typu Fazer takže je potřeba se dobře informovat zda se opravdu jedná o hazer.

 

Vyrábějí se dva typy hazeru:

 

 

Nejdříve si něco povíme o běžnějším typu hazeru a to je hazer, který používá pro svůj provoz kapaliny na bázi vody, zde patří například velmi známý a oblíbený hazer Look unique 2.1 nebo také, CHAUVET Hurricane 1DX Hazer, oba tyto hazery vidíte na obrázku výše úplně vlevo a úplně vpravo.
 

Tyto hazery také obsahují ohřívací těleso, přes které prochází kapalina, která se následně přeměňuje na mlhu, ale navíc ještě obsahují vzduchovou pumpu která nasycuje vzduchem kapalinu předtím než jde do výparníku a tím vzniká efekt jemného kostatního kouře a méně viditelné mlhy pro lidské oko, zatímco pro světla dostatečné, tady tyto hazery na vodní bazí se nenahřívají na tak vysokou teplotu jako klasické mlhovače a chemické složení mlhy, ani její množství není takové, aby se kapalina ve výměníku rozpínala, a tím pádem vychází pouze kouř, který neprovází žádný zvukový efekt. Nahřívací doba hazeru na bází vody je oproti klasickým mlhostrojů velmi malá a to kolem 1. minuty a stačí jim se nahřát pouze jednou a pak již dokáží produkovat nepřetržitě mlhu, což pěkně ukazuje toto video.
 

Další důležitou součástí hazeru, je výkonný ventilátor, se kterým můžete mlhu rozfoukávat do opravdu velké vzdálenosti. Takže s hazerem Look unique 2.1 pracujete způsobem, že si navolíte jaké množství mlhy, chcete vypouštět a nastavíte otáčky ventilátoru, jak již jsem říkal hazer dokáže vypouštět mlhu bez přestání. Nebo mlhu naopak vůbec nepustíte a můžete hazerem jenom foukat což u žádného jiného mlhostroje nejde.
 

Tyto a další funkce dávají hazerum na vodní bází velkou škálu využití, protože jsou tiché a vytvářejí konstantní mlhový opar, a proto se používají na filmových placech v divadlech, atelierech, ale také je skvělý do klubu, laser game arény a podobně, díky silnému ventilátoru i na velké nebo malé koncerty, vystoupení a svatby, kde potřebuje zviditelnit světla, využití je opravdu obrovské.
 

Spotřeba kapaliny je u hazeru na bázi vody mnohem menší než u klasických mlhostrojů, což je tím, že fluidy, (náplně) jsou velice koncentrované a stačí trochu, aby se vytvořilo velké množství kouře, také se doporučuje více, než jinde opravdu dodržovat používání mlhy přímo od výrobce vašeho přístroje protože záleží na tom, jaký glykol výrobce používá a podle toho nastavil teplotu topného tělesa tak, aby se fluid co nejlépe přeměňoval na mlhu. Podobně je to i u ostatních výrobníku mlhy jako je klasický mlhovač a Fazer, takže to můžete při výběru mlhovací směsi mít na paměti.

 

 

Druhý typ hazeru takzvaný oil-based:


 

 

Jak už z názvu vyplývá tak tento typ hazeru potřebuje k vytváření mlhy kapalinu, která je na bázi minerálního oleje, díky této funkci získáte opravdu velmi konstantní mlhu, která vypadá naprosto nejlépe ze všech mlhostrojů. Je velice konstantní nevytváří mraky a udržuje se ve vzduchu nejdéle, říká se jí neviditelná mlha, světla jsou krásně vidět, ale mlha již tolik ne, jak takové mlžení vypadá se podívejte na videu.
 

Princip vytváření mlhy je zase úplně jiný, uvnitř hazeru je kompresor, který ihned dokáže nepřetržitě vytvářet mlhu, nepotřebuje nahřívání ani nic podobného, takže ihned jak připojíte hazer na olejové bázi do zásuvky může ihned vyrábět mlhu a stejně tak ihned přestat.
 

Princip ovládání hazeru na olejové bázi je trochu, jiný sice obsahuje ventilátor, kterým se rozfoukává mlha do prostoru, ale ve většině případů není ovládatelný, takže u tohoto hazeru jde mlžení akorát spustit nebo ne, neboť se ovládá jedním DMX kanálem, při mlžení se ventilátor roztočí na optimální otáčky pro rozptýlení mlhy.
 

Hazery na olejové bázi jsou například tyto: Antari HZ-400, Antari HZ-350 Hazer
 

Tyto hazery na olejové bází používají zejména velké společnosti na velké koncerty, tento typ hazeru má ale i několik nevýhod, například kompresor uvnitř který vytváří mlhu se chová stejně jako malý vzduchový kompresor takže jde docela slyšet (záleží na modelu), což si můžete poslechnout na tomto videu, takže není moc vhodný do tichého prostředí, také fluid (náplň) která se používá je na olejové bází což znamená, že se tento typ hazeru příliš nedoporučuje používat na pevné instalace, protože při dlouhodobém používání, když hodně mlžíte se vám fluid všude dostane, což pak způsobuje problémy při čistění, protože všude máte super tenkou mastnou vrstvičku a sami víte jak vypadá mastnota spojená s prachem.
 

Takže tento typ je super, vytváří nejlepší mlhu, ale je vhodný zejména pro mobilní a venkovní akce konající se na různých místech a tam kde nepotřebujeme, aby byla mlha vyráběna co nejtišeji, samozřejmě i jako ostatní mlhy jsou zdraví absolutně neškodné.
 

Ještě jsem zapomněl zmínit, že výstupní výkon těchto hazeru není moc velký, nemůžete čekat žádné velké oblaka mlhy ani na maximální výkon, pokud nemáte nějaké dělo jako například DF-50 Hazer i úběžného hazeru tohoto typu budete mít v závislosti na výkonu, konstantě zamlženo extrémně stálou mlhou a budete to jenom trochu udržovat, co se týče spotřeby kapaliny, ta je ještě o poznání menší, než mají hazery na vodní bázi.

 

 

Posledním typem jsou Fazer výrobníky mlhy:

 

Tyto mlhostoje jsou tak trochu kombinací hazeru na vodní bázi a klasického výrobníku mlhy, fazery se vyrábějí na hodně velké výstupy jako například tento hazer: Antari x310 tak i na malé až střední výstupy jako například: BeamZ H2000 Faze Machine, zejména u těchto malých přístrojů se výrobci snaží napodobit hazery na vodní bázi, které jsou lepší a dražší. Co se týče fazeru na velké výstupy jako je antari x310 je tato konstrukce naopak přínosem protože nedělá takový velký hluk jako klasické mlhostoje.
 

Fazery v podstatě pracují stejně jako obyčejný mlhostroj, jestli jste četli celý článek tak víte, že klasický mlhostroj má výměník, který se nahřívá na vysokou teplotu do kterého je potom pomocí čerpadla přiváděna mlhovací směs a díky rozpínání je směs vytlačována ven.
 

Takže chápete?
 

Fazer je prostě klasický výrobník mlhy, který jenom má navíc ventilátor a potrubí přes které se vypařuje fluid je upraveno tak, aby nevydávalo při odpařování velký hluk, není totiž třeba hnát fluid pod tlakem, aby rychle vyletěl ven, protože se o to postarají ventilátory, bohužel dlouhé nahřívání přístroje, vysoká pracovní teplota, nutnost opětovného nahřívání pro další mlžení a nekonstantní výstup mlhy zůstávají. Ano je pravda, že jsou hodně drahé fazer výrobníky mlhy, které mají dostatečně silné topné těleso a ne moc velký výstup mlhy jako například: Antari F-5D Fazer, které dokáží mlžit pořád, jako hazer bohužel to stále není ono. Spotřeba fluidu je stejně velká jako mají klasické výrobníky mlhy, používají také úplně stejné náplně a platí pro ně stejné pravidla jako je nutnosti čištění atd.
 

Pro koho jsou fazery?

Myslím, že fazery se hodí pro opravdu hodně velké výstupy efektové mlhy třeba na festivalech atd. nebo naopak ty malé fazery jako například BeamZ H2000 se hodí pro ty, kteří nemají dostatek peněz na normální hazer na vodní bází ale i přesto by chtěli alespoň vzdáleně podobnou funkci a výsledek za podstatně menší částku.
 

Tak dobře myslím, že jsme si hodně srozumitelně popsali, jak fungují jednotlivé výrobníky mlhy, nyní je na Vás abyste si rozmysleli, co vlastně potřebujete a podle toho uvážili co je pro Vás nejlepší. Článek obsahuje modře zvýrazněné odkazy, po kliknutí na nějaký se dostanete přímo na vypovídající video přístroje nebo na náš web kde u každého přístroje je opět video které Vám lépe řekne jak jednotlivé druhy mlhostrojů a mlhovačů fungují.
 

PS: Jak byste si stále nebyli, jisti napište mi info@vseprozvuk.cz nebo zavolejte na náš firemní telefon 728 887 962 a já Vám to poradím.


 

Začněte vybírat svůj nový výrobník mlhy kliknutím zde

Přidejte komentář k článku

ajax_load