Vybíráme přenosné aktivní reproduktory s bezdrátovým mikrofonem.

Vytvořeno: 23. 02. 2015 
 

Vytvořeno: Tomáš Skok  15. Březen 2015

 

Co jsi, představujeme pod pojmem přenosné reproduktory, řečnické systémy a prezentační systémy?

 

Pro nás v oboru ozvučení se jedná o aktivní reproduktory, respektive reproboxy, které jsou malé i velké, lze je jednoduše přenášet, mají možnost vestavěného bezdrátového mikrofonu a dalších bezdrátových připojení a také většinou mají baterií, MP3 přehrávač, ale tu nemusí mít vždy. 

 

Reproduktory najdete v celé řadě veřejných aplikaci. Hrají významnou roli v rozšiřování informací a instrukcí veřejnosti ať už se jedná o žáky, divadelní návštěvníky, milovníky hudby nebo cestující veřejné dopravy. Aktivní reproduktory mohou být obohacovány o další externí zařízení, jako jsou (bezdrátové mikrofony, CD přehrávače, čtečky karet a USB), často se zmenšují do přenosných reproduktorů až na úroveň vhodnou na rameno do ruky atd. 

 

V tomto článku se chceme právě zaměřít na přenosné reproduktory s externím zařízením. Konkrétněji na přenosné reproduktory a řečnické systémy, které nepotřebuji kabely a napájení ze zásuvky a jsou co nejvíce přenosné ale zároveň výkonné a kvalitní. 

 

Přenosné reproduktory s bezdrátovými mikrofony mohou, nabídnou spoustu jedinečných výhod, ale také mají určitá omezení. Tento článek zvýrazní jak výhody, tak i negativní aspekty, které jsou důležité při výběru přenosných reproduktorů pro jakoukoliv veřejnou nebo jinou událost a použití. 

 

 

 

Co to je PA Systém? 


Přenosný PA systém nebo také (Přenosný aktivní reproduktor) je určité zařízení na zpracování zvuku, které dokáže zesílit vstupní audio signál a reprodukovat ho pomocí jednoho nebo více reproduktoru. Pa systém je zkratka anglických slov „Personál Adress“ a základní funkce každého PA systému nebo aktivních reproduktorů je doručit zvukovou zprávu nebo audio zážitek veřejnosti v takové hlasitosti která bude slyšitelná navzdory veškerému okolnímu hluku. 

 

V nejjednodušší formě přenosné aktivní reproduktory mají vstup pro mikrofon, jednoduchý zesilovač a výstupní reproduktor. Tato základní konfigurace je dobře rozšiřitelná o další mikrofony, mediální přehrávače, jednoduché mixážní pulty, často si můžete vybrat podle toho, co zrovna potřebujete. 

 

Používání přenosných PA systému s bezdrátovým mikrofonem. 

 

Zatímco každý přenosný aktivní reproduktor má kompletní výbavu pro zesilováni hlasu bezdrátová varianta nabízí další úroveň mobility, přizpůsobivosti a pohodlí. Zařízení, které není závislé na zásuvkách, můžete snadno a rychle přemístit.

 

Je potřeba poznamenat, že v některých případech přenosné reproboxy s bezdrátovým mikrofonem nebudou vhodnou volbou. Například když budete potřebovat opravdu hodně dlouhou výdrž baterie, nebo jste v místě s opravdu hodně velkým rušením bezdrátového signálu jiným zařízením. Jsou sice značky jako je MIPRO kde výdrž baterie dosahuje až 8h a digitální a UHF přenos signálu je velice spolehlivý jsou ale poměrně drahé. Což pro někoho muže, ale také nemusí být problém. 

 

Přenosné reproduktory s bezdrátovým mikrofonem jsou výhodné a praktické řešení kdykoli potřebujete zesílit hlas a v případech kdy není poblíž mixážní pult nebo zesilovač. Následující dva odstavce představují různé prostředí, kdy je vhodné a praktické použít bezdrátové přenosné reproduktory. 

 

Projevy, přednášky a prezentace:

 

Většinou jsou přenosné reproduktory potřeba pouze pro prezentace, přednášky a diskuze na akademické půdě nebo v pracovním prostředí. V těchto případech je nežádoucí, aby zařízení vytvářelo příliš hlasitý zvuk, takže většinou stačí vybrat základní přenosný reproduktor. Nicméně moderní firemní prezentace jsou multimediální události, které obsahují vizuální prvky stejně jako mluvené slovo. Někdy potřebuje moderátor vystoupit a ukázat něco přímo na plátně nebo obrazovce a zároveň i nadále komentovat video nebo prezentaci snímku a právě v tomto případě využije výhod přenosných reproduktorů s bezdrátovým mikrofonem. Například zařízení, které dokáže přijímat více mikrofonů najednou, použijete v případě, kdy potřebuje mluvit více než jeden člověk nebo očekáváte, že se více lidí zapojí do diskuze. Velké sály budou potřebovat větší množství přenosných reproduktorů navzájem propojených tak, aby pokryli celý prostor. 

 

Pro události pořádané venku je potřeba mikrofon s výkonným vysílačem tak aby se moderátor mohl pohybovat daleko od řečnického reproduktoru, který obsahuje přijímač. Vysílače, které mohou pracovat nad vzdálenost 30m a výše poskytují větší volnost pohybu v průběhu vysílání. Na velké prostory budete potřebovat mnohem více vzájemné propojených reproduktorů tak, aby všichni slyšeli z libovolného místa. 

 

Pro tyto účely se nejvíce hodí přenosné reproduktory značky MIPRO, které mají mnohem více možností rozšíření než běžný reproduktor QTX QR-12 nebo 15 protože můžete bezdrátově vzájemné propojit několik reproboxu a dokoupit další komponenty a instalovat je do reproduktorů a tím vylepšit příjem doporučuji si také prohlédnout přenosné reproduktory a komponenty kliknutím zde

 

Živá hudba:

 

Zpěváci v kapelách, které hrají na živo bez zvukaře a audio systému, obvykle vlastní přenosné aktivní reproduktory, potřebuji totiž nějakým způsobem zesílit hlas zpěváka, protože hudební nástroje jsou příliš hlasité i bez použití mikrofonu a reproboxu. Přenosný reproduktor pro živé vystoupení se bude lišit funkcemi, podle toho jaké funkce preferujete nebo místem kde ho budete obvykle používat.

 

Zpěvák v kapele je obvykle zvyklý na volný pohyb a nepřeje si být vázaný na mikrofon, který je na mikrofonním stojanu. Přenosný aktivní reproduktor s vestavěným přijímačem pro bezdrátové mikrofony poskytuje pro zpěváka nejlepší řešení a mobilitu. Hudebníci jsou závislí na kvalitě výstupního zvuku nesrovnatelně více než jakýkoliv jiný potencionální zákazník. To bude hrát velkou roli při výběru vhodného přenosného reproduktoru a mikrofonu pro tento úkol. 

 

Vetší reproboxy s více reproduktory nabízejí bohatší zvuk a dokáží reprodukovat větší šířku pásma. Velmi kvalitní bezdrátové dynamické mikrofony umožnují umělci volnost pohybu bez strachu, že poškodí křehké zařízení a navíc s dobře zvolenou směrovou charakteristikou i výbornou odolnost proti zpětné vazbě, což se může velmi hodit v případech, kdy se umělec pohybuje příliš blízko před reproduktory. 

 

Hodně populární a cenové dostupný je Mikrofon SHURE SM 58 který si zpěváci hodně kupují, bohužel není přenosný reproduktory, který by měl přímo připojení na tento mikrofon, srovnatelný zvuk ale můžete dosáhnout s mikrofonem MIPRO ACT-32H a dynamickou kardioidní kapslí MU_39 nebo 59 který lze dodat k jakékoliv sestavě MIPRO.

 

Základní funkce:

 

 

To, jak přenosné aktivní reproduktory jsou schopné splnit požadavky, pro určité oblasti uvedené výše záleží na tom, jakými prvky jsou vybaveny. 

 

Bezdrátový mikrofon:


Bezdrátový mikrofon umožňuje mluvčímu volný pohyb během vystoupení. Dosah bezdrátových mikrofonů se začne, liší, od těch s velmi krátkým dosahem až po ty s dosahem až 100m a více. Mikrofony využívají vysílač, který posílá audio signál do přijímače, který je u přenosných reproduktorů integrován v zařízení. Vysílače se buď ukrývají do těla ručního mikrofonu, nebo jsou samostatné a říká se jim bodypack (opaskové) vysílače, protože se většinou nosí za opaskem nebo jsou přímo na hudebním nástroji. 

 

Vysílač:

 

 

Vysílače potřebuji k provozu zdroj elektrické energie, kterou dodávají standardní baterie. Energetická spotřeba vysílače bude ovlivňovat dobu, po kterou vydrží v provozu bez nutnosti vyměnit baterie. Jedná z nejdůležitějších vlastnosti, jakékoliv bezdrátové techniky, je spolehlivé fungování bez žádného výpadku nebo chyb. Vysílač, který je náchylný k rušení od jiných komunikačních zdrojů nebo na výpadky signálu je nespolehlivý a pokud potřebujete kvalitní a stabilní výsledek měli byste se ohlédnout minimálně po bezdrátovém systému, který je diversitní - jaký to přesně je, se můžete dočíst v tomto článku: Diversitní systémy

 

 

 

 

Přijímač:

 

 

Přijímač je zařízení, které přijímá audio signál z mikrofonu, zpracuje ho a posílá dále do zesilovače reproduktoru. Přijímače mohou být připojeny přímo k zesilovači, mixážnímu pultu nebo integrovaný přímo do těla přenosného reproduktoru, některé značky jako například MIPRO umožnují integrovat několik takovýchto přijímačů podle vašich požadavků. 


 

 

Výkon:


řečnické systémy mají uvnitř takzvané zesilovače, což jsou zařízení, které zesílí vstupní audio signál. Výstupní výkon se uvádí ve wattech (W). Malou tichou místnost (například školní třídu) můžete ozvučení již s 20W rms. Vokální vystoupení s kapelou na velikém pódiu pro tisíce lidí vyžaduje výkon několik desítek tisíc wattů. 

 

Některé přenosné reproduktory, které se tváří jako samostatné mají pouze bezdrátové mikrofony a celý reproduktor musíte umístit někde poblíž elektrické energie. Je potřeba se před nákupem rozmyslet, jestli potřebujete zcela mobilní verzi, která obsahuje baterie nebo vám stačí bezdrátové mikrofony a připojení do zásuvky, což sníží cenu systému. 

 

 

Základní pojmy, které se vám při výběru můžou hodit

 

 

Mixážní pult:

 

Základní funkci mixážního pultu je spojit několik vstupních audio signálu do jednoho výstupního signálu. K mixování je potřeba zapojit každý zvuk do samostatného kanálu mixážního pultu. Například pro dva mikrofony a jeden CD přehrávač s hudbou v pozadí bude potřeba mixážní pult se třemi vstupními kanály a výstup mix pultu pak připojíte třeba na dva aktivní reproduktory. Pokud však koupíte přenosný reproduktor QTX QR nebo MIPRO součástí je mediální přehrávač a kabelové vstupy pro počítač, jeden hudební nástroj a výstup do dalšího reproduktoru, což je výhoda, jsou to v podstatě zařízení vše v jednom. 

 

 

 

Reproduktory:

 


Reproduktory jsou zařízení, které v přenosném aktivním reproboxu vytváří samotný zvuk který je pak slyšet. V přenosných reproboxech je reproduktor spolu s bezdrátovým přijímačem, zesilovačem a mixážní pultem. Většina systému má více reproduktorů, většinou jeden menší pro vysoké frekvence a druhý na Bassy a středy. Na velikosti záleží, protože, čím větší basový reproduktor bude, tím bude mít lepší Bassy. 

To má velký význam pro hudební umělce, ale malý pro prezentace kdy jde hlavně o mluvené slovo. Je možné ušetřit náklady zakoupením menšího reproduktoru, který se soustředí na výšky, ale to pouze v případě, že vám nezáleží na frekvenčním rozsahu přenosného reproduktoru, to znamená, že nepotřebuje pouštět kvalitně hudbu a zpívat.


Závěr:


Přenosné reproduktory s bezdrátovým mikrofonem jsou vhodné pro jakoukoliv prezentaci a vystoupení, kde je hlavním faktorem přenosnost a mobilita. Od jakékoliv firemní prezentace až po energický malý koncert bezdrátové prvky otevírají nové možnosti volnosti pohybu a všestrannosti pro jakoukoliv událost. 

Pokud jste na tento článek přišli se zájmem, že potřebujete nějaký přenosný reproduktor s bezdrátovým mikrofonem koupit, přejdete prosím na náš web kliknutím zde, kde tyto produkty můžete nakoupit. 

Zabýváme se dlouhodobě problematikou řečnických systému tak pokud Vám není něco jasné, napište nám prosím na email Info@vseprozvuk.cz  kde vám odpovíme na všechny vaše otázky.

 

 

Vytvořili jsme kompletního rádce při výběru prvního bezdrátového mikrofonu, který vám pomůže s výběrem, netvrdím, že tam je vše, ale vše co do základu potřebujete tam je, určitě pro ty kteří chtějí koupit bezdrátový set doporučuji stáhnout a přečíst několik stránek zde >

 

Stahujte Ebook

 

Přidejte komentář k článku

ajax_load