Tři nejběžnější problémy bezdrátových mikrofonů a návod jak je vyřešit.

Vytvořeno: 27. 09. 2014 
 

Vytvořeno: Tomáš Skok  27. září 2014

 

 

 

Úvod

 

Bezdrátové Mikrofony jsou náchylné k rušení, výpadkům a k mnoha dalším vážnějším problémům. Tyto problémy mohou být katastrofální, jak pro živé produkce, tak pro instalované systémy. Možná si pamatujete trapnou dobu, kdy bezdrátové Mikrofony trpěly vážnými výpadky audio signálu. Bohužel porucha trvající i zlomek vteřiny může zničit prezentaci nebo představení a udělat ze všech posluchačů bučící stádo. Níže najdete tři nejčastější problémy a několik základních technik jak je můžete odstranit.  

 

 

1. Výpadky signálu a (Multi-path):


Rušení díky odrazu signálu (Multi-path) je způsobeno tím, že část signálu dorazí k přijímači v mírně odlišném čase. Jak se přenosová vlna šíří prostorem setkává se s povrchy, které absorbuji, nebo odrážejí různé části vlny. Jak se tyto vlny odrážejí a obcházejí různé povrchy, dojde k tomu, že vlny dorazí k bezdrátovému přijímací v mírně rozdílných časech a to vytváří výpadky a hluchá místa bezdrátových mikrofonů. Toto je běžný problém bezdrátových mikrofonních systému v uzavřených prostorech, kde je velké množství příležitosti pro odražení signálu od různých povrchů. 


Rušení kvůli odrazu signálu je zvláště problematické pro mikrofony, protože jsou většinou neustále v pohybu s měnícími se úhly. Takže před vystoupením je dobré diagnostikovat možnosti prostoru a případné rušení tak, že se projdete s mikrofonem po cele místnosti, zatímco někdo bude kontrolovat sílu signálu a kvalitu zvuku v místě přijímače.

 

 

 


Předcházení multi-path rušení je celkem snadné. Diversity mikrofonní přijímače byli navrženy tak, aby co nejvíce odolávaly rušení, které způsobuje multi-path a prakticky všechny profesionální mikrofonní bezdrátové systémy nyní používají tento způsob. Diversity systémy využívají dvě antény, kde každá má svůj přijímač, po přijetí signálu speciální obvod vybere kvalitnější signál a pošle ho dál ke zpracování. Šance že na obě antény dorazí nekvalitní signál je mnohem menší, než když máte jen jednu anténu. 

 

Nicméně diversity systémy řeší pouze jeden problém, avšak je tady ještě další: špatný signál způsobuje, že diversity systém, bude rychle přepínat mezi jednotlivými anténami, což vede k rychlým výpadkům a "svištivému" zvuku, který se generuje při přepínání. Jestli váš systém postihne multi-path rušení, první věc, kterou byste měli udělat, je přemístit váš přijímač-nebo lépe nainstalovat kvalitní anténní systém. Polarizovaná diversity anténa sníží nebo úplně odstraní výpadky tím, že zlepší kvalitu přijímaného signálu na obou větvích diversity sytému. 

 

 

2. Mezní hranice šumu a rušení 


Je důležité si uvědomit, že prostředí, ve kterém žijeme je jako polévka z rádiových vln. Většina této energie je způsobena elektronickými přístroji, které vyzařují zbloudilé (nepotřebné) rádiové vlnění, například - počítače, vysoušeče vlasů, světla, napájecí zdroje prostě jakékoli zařízení do zásuvky. A dokonce i v odlehlé poušti najdeme vlnění v podobě kosmické radiace a přírodního záření vytvářené naší planetou. 

 

Jakýkoliv rádiový systém-jako je bezdrátový mikrofon-potřebuje dostatečný odstup signálu od šumu, tento signál by měl vždy zůstat nad mezní hranicí přítomného šumu. K udržování dobrého poměru odstup signál/šum u vašich bezdrátových mikrofonů je dobré izolovat signál a směřovat ho pouze tam kde ho potřebujete. Čím jsou bezdrátové mikrofony blíže jejich přijímačům tím lépe, potom má přijímač a vysílač silnější signál, což v konečném důsledku znamená, že je hranice šumu v přijímači vysoko nad spodní hranici. 

 

Vzhledem k tomu, že většinou to není s přiloženou anténou k výrobkům možné, doporučujeme si 

pořídit nějakou externí anténu jako je RF spot Light která dokáže izolovat příjem a snížit 

množství šumu vstupujícího do signálního řetězce, výrazně zpřístupňuje i rádiové prostředí 

 

 

3. Intermodulace, zkreslení a výběr frekvence 


Výběr frekvence je důležitý pro bezdrátové systémy nejen proto, aby se zabránilo příjmu nežádoucího signálu, ale také kvůli škodlivým intermodulačním účinkům (také označovaných jako IMD nebo "intermod") IMD je způsobeno dvěma nebo více signály procházejících přes nelineární zařízení jako jsou diody nebo nějaký zesilovač. IMD vychází jako schovaný signál z bodypacku nebo ručních mikrofonních vysílačů. Ten se objevuje v předvídatelných frekvencích rádiového pásma. Jestli tyto schované signály jsou příliš blízko jedné z frekvencí používané vaším mikrofonem, může to mít za následek zkreslení zvuku. 

 

Pečlivým výběrem frekvenci obejdete zkreslení tak, že se objeví pouze při frekvencích, o kterých víte, že nejsou dobré a tím se vyhnete rušicím vlivům. To je obvykle dosaženo skrze určování takzvaných "intermod-free" frekvenci, které se vyhledávají, pomocí různých speciálních softwaru, jako například Shure wireless workbench, IAS a dokonce je to možné přímo na některých přijímacích. Pokud vás zajímá více o této problematice v blízké budoucnosti přineseme více informací zde: Bezdrátové mikrofony a Audio systémy

 

Bezdrátové prostředí se neustále vyvíjí je neustále více a více zařízení, které zasahují do tohoto prostředí a s každým dalším vývojem a výzvami, kterým čelí audio profesionálové přibývají. Naštěstí se stále objevují nové metody a technologie, které řeší tyto problémy a zmenšují rozdíly mezi výkonem drátových a bezdrátových sytému. K některým z nich se dostaneme v dalších příspěvcích. 

 

Opravdu víte jaký je rozdíl mezi UHF a VHF bezdrátovými mikrofony a systémy? 

 

Pokud ne tak:

 

Stahujte Ebook

Přidejte komentář k článku

ajax_load