Co jsou Digitální Bezdrátové Mikrofony a proč bychom, je měli nebo neměli použít?

Vytvořeno: 09. 12. 2014 
 

Vytvořeno: Tomáš Skok  9. prosince 2014

 

Slovo "digitál" se poslední dobou hodně používá a to zejména v audiu. V oblasti bezdrátových mikrofonu je zde stále mnoho pochybnosti. V tomto článku vám vysvětlíme, co jsou opravdu zač tyto digitální bezdrátové mikrofony, zatím nikdo neřekl, proč jsou lepší než analogové bezdrátové zařízení a proč byste je měli používat. 

 

 

Digitální bezdrátové mikrofony vysílají vlny, které jsou digitálně modulované

 

 

 

 

To se úplně liší od digitálních audio systému, které pouze digitalizují přijatý analogový signál k čemuž, využívají kodeky nebo kompresi což způsobuje zpoždění a může zhoršit kvalitu zvuku. 

 

 

 

Digitální modulace rádiové vlny vytváří křivku, která má za zjednodušených podmínek pouze dva stavy (i když v praxi může mít digitální modulace více hodnot) 

 

 

Při jakékoli analogové modulaci se mění frekvence nebo amplituda rádiové vlny způsobem, který přímo souvisí se změnou velikosti elektrického signálu, jež napájí modulační obvod. Vlny pak nemají určité hodnoty, ale jsou ve stavu neustále změny. 

 

 

 

V jakémkoli frekvenčně modulovaném systému, změny v napětí korespondují se změnami frekvence a amplitudy zvukové vlny, ty se pak promění na vlny rádiové, které se různě mění v závislosti na změnách v napětí. 

 

 

U digitálního systému, různé změny v napětí jsou přeměněny do vlny o jedné, ze dvou, frekvenci (opět jenom zjednodušeně řečeno). Předávání těchto dvou frekvenčních informací je časováno, tak aby si vysílač s přijímačem rozuměli - přenosový jazyk můžeme vzdálené přirovnat k něčemu jako je morseovka. 

 

 

Zde je příklad kdy termíny užívané na obalech produktu začínají být matoucí: je možné zakoupit bezdrátové audio zařízení, které využívá digitální obvody k, zpracovaní zvukového signálu (DSP), ale bezdrátový přenos z tohoto zařízení probíhá pomocí analogové vlny. Na základě výše uvedených definic toto není digitální bezdrátový mikrofon, ale analogový bezdrátový mikrofon, který pouze využívá digitální technologie k, zpracovaní signálu uvnitř přístroje. 

 

 


Někdy je těžší zjistit, jestli využíváte skutečně digitální systém nebo jestli je váš bezdrátový mikrofon jen analogový, s určitým druhém zpracování, na digitální signál. Jestli najdete v popisu výrobků nebo technických detailech sekci s názvem "modulation" (modulace) která bude obsahovat slova jako "Wideband FM" (širokopásmová frekvenční modulace) a nebudou tam uváděna žádná slova obsahující "digital" s největší pravděpodobností jde o zařízení, které vytváří bezdrátový přenos analogovým způsobem. Pokud toto nenajdete nebo si nejste jisti, kontaktuje vašeho dealera a zeptejte se ho, jestli daný typ bezdrátového mikrofonů přenáší analogově nebo digitálně. 

 

 

Maji digitální systémy lepší zvuk než analogové ? 

 

 

Krátká a jednoznačná odpověď je ANO. Podrobněji to vysvětlu tady v tomto nejnovější článku: 12 nejčastějších otázek ohledně digitálních bezdrátových mikrofonu a systémů přesněji v bodě #2.

 

Digitální Mikrofony velice zřídka trpí na praskání nebo poruchy. Může se spíše stát, že vypadne signál, ale tento výpadek neprovází nic jiného než ticho. 

 

 

Digitální jsou také neodmyslitelně odolnější vůči rušení, protože z hlediska příjmů, rozlišování mezi jednou ze dvou oddělených hodnot je mnohém lehčí než demodulovaní jednolité rádiové vlny zpět na zvukový signál. Jakékoliv malé rušení analogové vlny může způsobit znatelné rušení. Existují i silnější argumenty, které mohou přispět k většímu užívání digitálních bezdrátových mikrofonů. Digitální signál má o hodně menší šířku pásma než jejich analogové protějšky. To znamená, že do užšího pásma se vleze více zařízení, což je dobré pro všechny. Shure ULX-D "high density mode" (režim s vysokou hustotou) je jeden z příkladů této skutečnosti na trhu. Z důvodu že rádiové spektrum je silně přeplněné jsme velkými zastánci systému a metod, které slibuji efektivitu a více systému s menším výkonem. 

 

 

Jaká je odezva? 

 

 

Odezva je důležitá informace pro mnohé potencionální kupce. První typy digitálních bezdrátových mikrofonů byly doprovázeny nepříjemně vysokou dobou odezvy a je zde ještě mnoho levných typu mikrofonů, které mají zřetelné zpožděním. Doba odezvy je způsobena několika různými body v cestě signálu a ne jenom přeměnou audio signálu na rádiové vlny. Kompresní kodeky, (které nemají nic společného s rádiovým vlněním) jsou většinou ty, co způsobují tento problém. 

 

 

Doba se již změnila a nyní nenajdete nový digitální bezdrátový systém od předních výrobců, který by měl odezvu vyšší než 3,5 milisekundy - to je hluboko pod prahem kdy to lze vnímat. Jestliže odezva 3.2ms od systému Sennheiser 9000 nebo 2.9ms od Shure ULX-D není pro vás dostatečná tak stejně nic rychlejšího nenajdete. 

 

 

Kdo využívá digitální bezdrátové Mikrofony? 

 

 

 

Abychom odhadli množství, prodaných digitálních systému na trhu zeptali jsme se několika dodavatelů, kolik procent z celkového prodeje bezdrátových mikrofonů činí ty digitální, také jsme kontaktovali několik rentálnich společnosti abychom zjistili kolik procent z jejich bezdrátového vybavení je digitální. 

 

 

Dodavatele odpověděli, že digitální bezdrátová zařízení tvoří něco mezi 15% až 35% což je v průměru něco kolem 25%. Obchodníci nemají úplně přesná data, takže to prosím berte s rezervou. 

 

 

Rentalní společnosti se značně liší ve svých odpovědích, některé mají 0% a některé i 100% průměrně to vychází na 43% digitálních bezdrátových mikrofonů. Rentalní firmy mají většinou malé množství zařízení, které často obměňuji za nové technologie, což má také velký vliv na výsledky. 

 

 

Abychom odhadli kolik procent digitálních bezdrátových mikrofonů je celkově mezi uživateli, zeptali jsme se výrobců, na jejich nejlepší odhad kolik si myslí, že je digitálních mikrofonů na našem trhu. Toto je zajímavější otázka, ale je o dost těžší získat na ni přesnou odpověď. 

 

 

Jejich odpovědi se pohybovaly mezi 2% a 10%. Nemůžeme si dovolit dělat nějaký průměr, i když skutečná hodnota je jistě někde v tomto rozmezí. Najít přesnou hodnotu vyžaduje použít vhodné vzorky, metody a postupy. Ale jistě se k tomuto tématu vrátíme v některém z dalších příspěvků.

 

 

Opravdu víte jaký je rozdíl mezi UHF a VHF bezdrátovými mikrofony a systémy? 

 

Pokud ne tak:

 

Stahujte Ebook

Přidejte komentář k článku

ajax_load